ŞÖNİL (CHENILLE)

Şönil, fantazi iplik grubu içerisinde yer alan ve özel bir öneme sahip olan bir iplik türüdür. Şönil kelimesinin kelime anlamı tırtıl veya tüylü tırtıldır. Şönil iplik yumuşak, tüylü ve sıra dışı bir yüzeye sahiptir. Şönil iplikleri, liflerin iki eksenel iplik etrafında helisel düzenlendiği kesik havlı bir yapıdadır. Bu helisel yapı sebebiyle iplik yüzeyinde çok hoş bir dalgalı görüntü ile kumaş yüzeyi üzerinde de parlaklık oluşmaktadır. Hav ipliğinin zemin ipliğinden ayrılmasını önlemek için kilit ve hav iplikleri arasında mekanik friksiyon kuvvetleri meydana gelmektedir. 
 
Şönil iplik üretiminde iki tip iplik kullanılmaktadır: Hav (efekt) ipliği ve kilit (temel, öz, çekirdek) iplik. 
 
Bu ipliğin oluşumunu sağlayan efekt, kilit iplik adı verilen 2 adet yüksek bükümlü, ince ve mukavim ipliğin beraberce katlanması ve kesikli liflerden eğrilmiş veya flaman yumuşak bükümlü bir ipliğin kesilmesi ile oluşturulan havların, oluşan temel ipliğin uzunluğu boyunca verilen bir büküm ile sabitlenmesi (sıkıştırılması) esasına dayanmaktadır. 
 
Hav ipliği; şönil ipliğe estetik değer kazandıran ve yüzey görüntüsünü belirleyen ipliktir. İpliğe hacim verilmesini sağlarken kütle olarak yapının % 70-75’ini oluşturmaktadır. Hav ipliği olarak düşük bükümlü iplikler kullanılmaktadır. Bu yüzden sağlam bir yapıya sahip değillerdir. Şönil ipliklerden kumaş üretildiğinde hav iplikleri kumaş yüzeyinde kalmakta ve kumaşa değişik görünüm kazandırmaktadır. 
 
Kilit iplik; hav ipliklerden kesilen havları, üzerindeki büküm sayesinde tutan ipliktir. Şönil ipliğe mukavemet özelliği kazandırmakta ve iplik kütlesinin % 25-30’unu oluşturmaktadır. Şönil iplik yapımında yün, pamuk, viskon, akrilik, polyester, polyamid gibi doğal veya yapay her tür ham maddeden kilit iplikler kullanılabilmektedir. Floş iplik gibi yüzeyleri kaygan özellikte olan iplikler şönil iplik üretiminde kullanılırken bir takım sentetik ipliklerle karıştırılmaktadır. Karışım oluşturularak elyafın kaygan olması sebebiyle meydana gelebilecek üretim zorlukları ortadan kaldırılmaya çalışılmaktadır. Yüksek kalitede şönil ipliği için kilit ve hav bileşenlerinin doğru şekilde seçilmesi gerekmektedir.